Przejdź do głównej zawartości

Wrzesień w tunelu foliowym

Chłodne poranki, pojawiające się w drugiej połowie sierpnia, we wrześnie będą zdarzać się znacznie częściej. Takie wahania temperatury sygnalizują zbliżającą się jesień. Jeśli odmiany późne już wzeszły, uprawiający ma pewność, że będą miały wystarczająco czasu, aby rozwinąć się w tunelu ogrodniczym. O ile utrzyma się ciepłe lato, które zmieni się w złocistą jesień, warzywom i owocom wewnątrz cieplarni nic nie grozi, a przy sprzyjających warunkach będą miały jeszcze wystarczający czasu na dojrzewanie. 

Tunel foliowy we wrześniu - prace, pielęgnacja i zbiory
Wrzesień w tunelu foliowym 

Prace w tunelu foliowym we wrześniu 

Sadzonki, które mają zimować, należy wprowadzić pod osłonę, aby szybko i w pełni rozwinęły się na wiosnę. Trudno przewidzieć, jaka będzie tegoroczna zima, jednak można zabezpieczyć rośliny, okrywając je agrotkaniną, która uchroni je przed skrajnie niskimi temperaturami. 

Posadzone w kwietniu rośliny w pełni dojrzały do zbioru, tak więc nadeszła pora na ich zebranie i przerobienie na przetwory, zamrożenie lub schowanie do chłodni. Dla odmian ciepłolubnych, takich jak pomidor, papryka, oberżyna, fasolka szparagowa czy cukinia, to ostatnie tygodnie na dokończenie wegetacji. Owoce, które nie będą gotowe do drugiej połowy września, należy oderwać, aby nie obciążały rośliny przed zbliżającymi się niskimi temperaturami. Początek miesiąca nadaje się jeszcze do sadzenia szpinaku, sałaty oraz jarmużu gdyż późne odmiany będą miały wystarczająco dużo czasu na rozwinięcie się a uprawiający będzie mógł kosztować smaczne i pożywne liście w październiku.

W międzyczasie należy dokładnie sprawdzić, czy w trakcie sezonu w tunelu foliowym nie pojawiały się jakiekolwiek uszkodzenia. W przypadku konstrukcji, ocynkowane ogniowo elementy tunelu nie powinny mieć żadnych usterek. Niestety tego samego nie można powiedzieć o tunelach z rurek PCV. Należy sprawdzić łączenia, a w razie potrzeby dokręcić poluzowane części stalowe, zaś w przypadku wypaczonych rurek PCV – zakupić nowe. Pod koniec września można wzbogacić glebę o składniki pokarmowe i minerały, które będą potrzebne roślinom do przezimowania oraz rozłożą się w podłożu na wiosnę. Rozkładający się nawóz dodatkowo ociepli tunel foliowy, podnosząc temperaturę.

Rzeczy, o których warto pamiętać:
  • Rzadsze i o wiele mniej intensywne podlewanie roślin, najlepiej raz, a maksymalnie trzy razy w tygodniu.
  • Unikanie podlewania wieczorem oraz zbyt wczesny rankiem – w ten sposób zmniejszy się szansa na pojawienie chorób grzybowych.
  • Należy wentylować jak najczęściej wnętrze tunelu. W dzień z obu stron podnosi się kurtyny, zaś w przypadku tuneli jednowegetacyjnych otwiera się drzwi z obu stron.
  • Usuwanie na bieżąco uszkodzonych, odbarwionych lub zaschniętych liści.
  • Regularnie zbieranie dopiero co dojrzałych owoców i warzyw.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wentylacja tunelu foliowego

Wietrzenie boczne w tunelu wielowegetacyjnym Warzywa, owoce i kwiaty uprawiane pod osłonami wymagają dopasowanego do danego gatunku zacienienia i wentylacji. Latem, kiedy tunel foliowy pochłania bardzo dużo ciepła, oraz wiosną, gdy zwiększa się stopień wilgotności, właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa do uzyskania bogatych zbiorów. Tunele foliowe posiadają różne systemy wentylacyjne, warto więc w czasie zakupu zastanowić się nad rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin, które zamierzamy sadzić. Dzięki wentylacji ogrodnik może swobodnie wpływać na temperaturę wewnątrz konstrukcji, znacznie poprawiając wegetację roślin i chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami. Sposoby wentylacji tuneli ogrodniczych Dostępne na rynku tunele foliowe zapewniają różne rozwiązania , jeśli chodzi o wietrzenie. Najczęściej spotykane i powszechnie stosowane są: Drzwi – najprostszy sposób stosowany zwłaszcza podczas upraw w małych tunelach foliowych. Otwieranie w stosownym

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.

Ile kosztuje tunel foliowy?

Co wpływa na koszt tunelu foliowego ? Jakie najważniejsze kryteria wpływają na koszt tunelu foliowego ? Przymierzając się do zakupu właściwego tunelu i robiąc rozeznanie wśród wszelkich dostępnych wariantów, istotnym czynnikiem jest to, aby wykonanie struktury gwarantowało długi czas eksploatacji, konstrukcja cechowała się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, praca wewnątrz były komfortowe, a warzywa i rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wegetacji. Choć na rynku funkcjonuje wiele produktów, które przeznaczone są do upraw pod osłonami, zaledwie kilka firm oferuje namioty ogrodowe, które spełniają powyższe kryteria.  Cena tunelu foliowego Jest kilka wyznaczników, które określają cenę tuneli rolniczych i ogrodniczych. Koszt zleży w głównej mierze od: Wymiaru tunelu ogrodniczego – długość i szerokość. Im więcej elementów składa się na konstrukcję stelażu, tym większy koszt. Wraz ze wzrastającą liczbą słupków, łuków i łączników, równomiernie rośn