Wietrzenie boczne w tunelu wielowegetacyjnym |
Warzywa, owoce i kwiaty uprawiane pod osłonami wymagają dopasowanego do danego gatunku zacienienia i wentylacji. Latem, kiedy tunel foliowy pochłania bardzo dużo ciepła, oraz wiosną, gdy zwiększa się stopień wilgotności, właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa do uzyskania bogatych zbiorów. Tunele foliowe posiadają różne systemy wentylacyjne, warto więc w czasie zakupu zastanowić się nad rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin, które zamierzamy sadzić. Dzięki wentylacji ogrodnik może swobodnie wpływać na temperaturę wewnątrz konstrukcji, znacznie poprawiając wegetację roślin i chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami.
Sposoby wentylacji tuneli ogrodniczych
Dostępne na rynku tunele foliowe zapewniają różne rozwiązania, jeśli chodzi o wietrzenie. Najczęściej spotykane i powszechnie stosowane są:
- Drzwi – najprostszy sposób stosowany zwłaszcza podczas upraw w małych tunelach foliowych. Otwieranie w stosownym momencie drzwi zamieszczonych z obu stron lub jednej strony konstrukcji, w zależności od potrzeb, to dobry sposób na wprowadzenie do wewnątrz świeżego powietrza.
- System wietrzeń bocznych – jedno- lub obustronne. Powszechnie stosowane są obustronne. Dzięki temu funkcjonalnemu systemowi powietrze ciepłe miesza się z zimnym, zapewniając cyrkulację płynącą z boków tunelu. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest korba montowana w tunelach wielowegetacyjnych, która umożliwia rolowanie folii po bokach tunelu. Miejsce to nie zostaje puste, ponieważ po podwinięciu folii tunel nadal jest chroniony przez siatkę przeciw owadom.
- Wietrzenia dachowe – dzięki systemowi wywietrzników dachowych ciepłe powietrze przemieszcza się na zewnątrz tunelu, a zastępuje je zimne.
- Drzwi, wietrzenia dachowe oraz boczne – połączenie kilku systemów stosowane jest z reguły w tunelach służących do komercyjnej produkcji roślin.
Jak efektywnie wietrzyć tunel?
Najskuteczniejszym sposobem do monitorowania temperatury wewnątrz foliaka jest zamontowanie termometrów. Należy jednak pamiętać, by instalować je z dala od powłoki, ponieważ nagrzana promieniami słonecznymi folia będzie wykazywać temperaturę nawet o kilka stopni wyższą. Kiedy temperatura wewnątrz będzie zbliżać się do wartości granicznej (27°C), trzeba rozpocząć wentylację tunelu, aby uniknąć porażenia rozwijających się roślin. Podczas sezonu letniego, kiedy wysokie temperatury panują również nocą, wskazane jest pozostawienie systemów wentylacyjnych otwartych.
Profesjonalny tunel foliowy z wietrzeniem przy szczycie |
Wietrzenie tuneli profesjonalnych
Profesjonalne tunele foliowe to konstrukcje przeznaczone głównie do produkcji roślinnej. Dlatego też ważne jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie każdego etapu wegetacji rośliny. Mając ten fakt na uwadze, wielu hodowców inwestuje w dodatkowe narzędzia wpływające korzystnie na rozwój roślin. Efektem tego są większe zbiory i – naturalnie – większy zysk. Dobrym przykładem zautomatyzowania produkcji roślinnej jest montaż w tunelach nagrzewnic, które odpowiadają za podnoszenie temperatury, oraz podwieszanych wentylatorów, zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza. Takie narzędzia, coraz powszechniej stosowane, sprawiają, że produkcja roślinna może bez najmniejszych trudności funkcjonować przez cały rok.
Super napisane.
OdpowiedzUsuńOczywiście takie rzeczy są bardzo ważne i ja również jestem zdania, że fajnie jest wiedzieć gdzie najlepiej kupować sprawdzone meble ogrodowe. Takie rzeczy ja zazwyczaj zamawiam bezpośrednio w https://ogrodolandia.pl/ i wiem, że to jest właściwa opcja.
OdpowiedzUsuń