Przejdź do głównej zawartości

Tunel foliowy w listopadzie

Jak zadbać o uprawy i tunel foliowy w listopadzie

Listopad to spokojny miesiąc w uprawach pod osłonami. Oczywiście o ile wcześniej przygotowaliśmy tunel foliowy do zimy. Jeśli jednak w dalszym ciągu uprawy nie zostały przygotowane na nadchodzące mrozy, jest to ostatnia szansa. W przeciwnym razie jedna zimna noc może poważnie uszkodzić rośliny. O tym, jak zmniejszyć utratę ciepła w namiotach ogrodniczych, pisaliśmy w artykule “Tunel foliowy zimą”. Wszelkie cenne informacje zawarte są również w poniższym filmie.




Listopadowa aura już nie sprzyja uprawom, a na plantacjach polowych doszło już do zakończenia sezonu. Farmerzy, którzy wybrali namioty ogrodnicze, mają jeszcze trochę czasu na prowadzenie upraw, o ile pogoda będzie w dalszym ciągu sprzyjająca.


Warto pamiętać, że istnieje całkiem spora grupa roślin, które można uprawiać nawet przy niskich temperaturach. Warto więc zarezerwować dla nich stanowisko i zbierać je w trakcie zimy. Jarmuż, roszponka, endywia to przykłady roślin, które mogą rosnąć przez cały rok, natomiast brukselka i pietruszka wytrzymują na grządkach nawet temperaturę zbliżoną do -15°C.



Tunel foliowy w listopadzie



Jeśli wewnątrz tunelu foliowego zainstalowany jest system nawadniania (irygacyjny), należy go przeczyścić i zamknąć. Należy także zlać całą wodę, która została w rurach, oraz odpowietrzyć poszczególne elementy. Dokładne oczyszczenie i konserwacja umożliwią uniknięcie jakichkolwiek usterek, które mogłyby wyniknąć z działania mrozu. W zimie rośliny w dalszym ciągu potrzebują wody, jednak nie tak dużo jak w trakcie pozostałych pór roku. Bezpieczniej będzie ją dostarczać w tradycyjny sposób niż narażać instalację nawadniającą na usterki.

Istnieje kilka sposobów ogrzewania tunelu foliowego. Pomimo tego że wielu osobom wydaje się to zbędnym wydatkiem, w sezonie uprawowym gwarantuje znacznie lepsze efekty. Najprostszym sposobem na zachowanie ciepła wewnątrz osłony jest nałożenie szczelnej warstwy folii bąbelkowej od wewnątrz. Poprawia to izolację i zmniejsza utratę ciepła podczas wahań temperatury. Pokrycie ziemi agrotkaniną oraz zastosowanie mini tuneli foliowych to dodatkowe optymalne zabiegi zabezpieczające rośliny przed chłodem.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wentylacja tunelu foliowego

Wietrzenie boczne w tunelu wielowegetacyjnym Warzywa, owoce i kwiaty uprawiane pod osłonami wymagają dopasowanego do danego gatunku zacienienia i wentylacji. Latem, kiedy tunel foliowy pochłania bardzo dużo ciepła, oraz wiosną, gdy zwiększa się stopień wilgotności, właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa do uzyskania bogatych zbiorów. Tunele foliowe posiadają różne systemy wentylacyjne, warto więc w czasie zakupu zastanowić się nad rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin, które zamierzamy sadzić. Dzięki wentylacji ogrodnik może swobodnie wpływać na temperaturę wewnątrz konstrukcji, znacznie poprawiając wegetację roślin i chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami. Sposoby wentylacji tuneli ogrodniczych Dostępne na rynku tunele foliowe zapewniają różne rozwiązania , jeśli chodzi o wietrzenie. Najczęściej spotykane i powszechnie stosowane są: Drzwi – najprostszy sposób stosowany zwłaszcza podczas upraw w małych tunelach foliowych. Otwieranie w stosownym

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.

Ile kosztuje tunel foliowy?

Co wpływa na koszt tunelu foliowego ? Jakie najważniejsze kryteria wpływają na koszt tunelu foliowego ? Przymierzając się do zakupu właściwego tunelu i robiąc rozeznanie wśród wszelkich dostępnych wariantów, istotnym czynnikiem jest to, aby wykonanie struktury gwarantowało długi czas eksploatacji, konstrukcja cechowała się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, praca wewnątrz były komfortowe, a warzywa i rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wegetacji. Choć na rynku funkcjonuje wiele produktów, które przeznaczone są do upraw pod osłonami, zaledwie kilka firm oferuje namioty ogrodowe, które spełniają powyższe kryteria.  Cena tunelu foliowego Jest kilka wyznaczników, które określają cenę tuneli rolniczych i ogrodniczych. Koszt zleży w głównej mierze od: Wymiaru tunelu ogrodniczego – długość i szerokość. Im więcej elementów składa się na konstrukcję stelażu, tym większy koszt. Wraz ze wzrastającą liczbą słupków, łuków i łączników, równomiernie rośn