Przejdź do głównej zawartości

Październik w tunelu foliowym

Zima jest już tuż tuż, choć lato dopiero niedawno się skończyło, a ogród i warzywniak nadal wyglądają świetnie. Ten przejściowy stan nie będzie jednak trwał zbyt długo. Noce stają się coraz zimniejsze, a dzień coraz krótszy oraz chłodniejszy. To ostatnia szansa na przygotowanie się do zimy. 


Jeśli w dalszym ciągu wewnątrz tunelu foliowego dojrzewają rośliny ciepłolubne, to najwyższa pora, by je zebrać. Lepiej pozbyć się kilku roślin niż pozostawić je w namiocie ogrodniczym. Ziemia również powinna mieć czas na regenerację, a same rośliny na przygotowanie się do mrozów.
Jeśli po sezonie zwolniło się miejsce albo dwa można jeszcze posadzić pory i koperek. Obie rośliny są na tyle wytrzymałe, by oprzeć się niskim temperaturom. Pierwsza roślina słynie z tego, że procesy wegetacyjne zostają wstrzymane dopiero przy -15 st. C. Jest to również czas na wysianie ząbków czosnku. Jeśli zostaną wprowadzone do tunelu foliowego i odpowiednio zabezpieczone w październiku, wraz z początkiem maja będzie można zbierać już roślinę. 




Dziesiąty miesiąc to również czas zasadzenia i zasiania wszelkich odmian ozimych, które póki co mają sprzyjające warunki do dopasowania się, jeszcze przed nadchodzącym zimnem.


Prace w tunelu w październiku


Należy usunąć wszelkie pozostałości po roślinach, zwiędnięte liście, wysuszone owoce oraz kawałki łodyg daleko poza tunel foliowy. Jest to systematyczna praca, która powinna być przeprowadzana przez cały rok, jednak w październiku nabiera największego znaczenia. W zalegających i gnijących liściach lub owocach rozwijają się patogeny, które mogą porazić później warzywa i owoce za pomocą chorób pleśniowych lub grzybowych. Większość agrofagów staje się nieaktywna, więc jeśli mamy jakieś zaległe sprawy związane z nimi, to właśnie nadszedł czas ich rozwiązania.


Dezynfekcja szklarni



Październik to czas na zdezynfekowanie tunelu foliowego lub szklarni. Skuteczność takiego zabiegu zależy od kilku czynników m.in.: czystości osłony, czasu zwilżenia, ilości i składu roztworu, stężenia preparatu oraz rodzaju powłoki. Środki nanosi się na osuszoną powierzchnię, w innym przypadku stosowana substancja może się zbytnio rozcieńczyć, a wtedy cały zabieg nie będzie skuteczny. Do dezynfekcji stosuje się podchloryn sodu, aldehydy, kwas benzoesowy, nadtlenek wodoru oraz wiele innych. Ze względu na to, że ich dłuższe wydychanie bywa szkodliwe, a niektóre z substancji są żrące, należy wyposażyć się w odzież ochronną. Po zakończeniu wszystkich prac osłonę starannie się opłukuje myjką ciśnieniową lub mocnym strumieniem z węża ogrodowego. 


Jeśli chodzi o siew, październik jest odpowiednim miesiącem do upraw ozimych. Bezpośrednio do gleby można wprowadzić jeszcze:
  • fasolę
  • kapustę
  • kalafior
  • kolendrę
  • kalarepę
  • groch
  • rzodkiewkę

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zestaw wypoczynkowy na taras to kluczowy element, który wpływa na komfort i przyjemność z korzystania z przestrzeni na świeżym powietrzu. Pierwszym krokiem w wyborze idealnego zestawu jest zrozumienie, jakiej przestrzeni dysponujemy. Czy nasz taras jest przestronny, czy może raczej kameralny? W zależności od odpowiedzi, powinniśmy dostosować wielkość i ilość elementów zestawu. Więcej na ten temat można znaleźć https://www.echomedia.info/artykul-4media/23845,jak-wybrac-zestaw-wypoczynkowy-na-taras. Pamiętajmy również, że materiał, z którego jest wykonany zestaw, powinien być odporny na warunki atmosferyczne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wentylacja tunelu foliowego

Wietrzenie boczne w tunelu wielowegetacyjnym Warzywa, owoce i kwiaty uprawiane pod osłonami wymagają dopasowanego do danego gatunku zacienienia i wentylacji. Latem, kiedy tunel foliowy pochłania bardzo dużo ciepła, oraz wiosną, gdy zwiększa się stopień wilgotności, właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa do uzyskania bogatych zbiorów. Tunele foliowe posiadają różne systemy wentylacyjne, warto więc w czasie zakupu zastanowić się nad rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin, które zamierzamy sadzić. Dzięki wentylacji ogrodnik może swobodnie wpływać na temperaturę wewnątrz konstrukcji, znacznie poprawiając wegetację roślin i chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami. Sposoby wentylacji tuneli ogrodniczych Dostępne na rynku tunele foliowe zapewniają różne rozwiązania , jeśli chodzi o wietrzenie. Najczęściej spotykane i powszechnie stosowane są: Drzwi – najprostszy sposób stosowany zwłaszcza podczas upraw w małych tunelach foliowych. Otwieranie w stosownym

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.

Ile kosztuje tunel foliowy?

Co wpływa na koszt tunelu foliowego ? Jakie najważniejsze kryteria wpływają na koszt tunelu foliowego ? Przymierzając się do zakupu właściwego tunelu i robiąc rozeznanie wśród wszelkich dostępnych wariantów, istotnym czynnikiem jest to, aby wykonanie struktury gwarantowało długi czas eksploatacji, konstrukcja cechowała się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, praca wewnątrz były komfortowe, a warzywa i rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wegetacji. Choć na rynku funkcjonuje wiele produktów, które przeznaczone są do upraw pod osłonami, zaledwie kilka firm oferuje namioty ogrodowe, które spełniają powyższe kryteria.  Cena tunelu foliowego Jest kilka wyznaczników, które określają cenę tuneli rolniczych i ogrodniczych. Koszt zleży w głównej mierze od: Wymiaru tunelu ogrodniczego – długość i szerokość. Im więcej elementów składa się na konstrukcję stelażu, tym większy koszt. Wraz ze wzrastającą liczbą słupków, łuków i łączników, równomiernie rośn