Przejdź do głównej zawartości

Uprawa krok po kroku w tunelu foliowym




            Dlaczego warto wybrać tunel foliowy? Niektóre gatunki nie są przystosowane do uprawy w zmiennym klimacie jaki panuje w naszym kraju. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie do hodowli tunelu foliowego, który chroni rośliny przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, przemrożenie, zbyt mocne nasłonecznienie, gradobicie, a także wydziobywaniem nasion przez ptaki. Dzięki niemu możemy również utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz kontrolować nawodnienie.

Przy bardziej wymagających roślinach możemy też zastosować sztuczne naświetlenie, które przyspieszy wzrost roślin. Stworzenie dogodnych warunków dla wegetacji, zwiększa częstotliwość zbiorów i daje obfitsze plony. Taki rodzaj uprawy umożliwia również rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego jeszcze w okresie zimowym. Przygotowując się do uprawy, należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, równe, najlepiej z jak najmniejszą ilością chwastów, aby zmniejszyć częstotliwość zabiegów odchwaszczania w późniejszym okresie. Możemy też zastosować pod uprawę agrotkaninę, wyściełając nią podłoże.

Dlaczego warto uprawiać w tunelu foliowym ?

Walorem hodowli w tunelu jest możliwość sadzenia różnych gatunków roślin, które wzajemnie na siebie oddziałują. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie rośliny dobrze zachowują się w sąsiedztwie innych, dlatego podczas planowania musimy pamiętać o ich zależnościach.

Kolejną ważną zaletą namiotu ogrodniczego jest jego mobilność. Jeśli nie chcemy na stałe montować szklarni albo aranżować zbyt dużo miejsca na ogródek plenerowy, takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Po zakończeniu sezonu tunel możemy zdemontować lub przenieść w inne miejsce.

Długoterminowe uprawianie roślin w jednym miejscu oraz przyspieszona wegetacja może spowodować wyjałowienie gleby, narażenie jej na zasiedlenie się wirusów i grzybów, a co za tym idzie doprowadzić do poważnych chorób roślin, a nawet ich obumarcia. Aby zapobiec takim sytuacjom powinniśmy zastosować odpowiednie nawożenie oraz wapnowanie gleby. Zabiegi te znacznie poprawią jej jakość.

Jaki tunel foliowy wybrać ?


Przy wyborze tunelu foliowego warto też zastanowić się do jakiego rodzaju upraw będziemy go stosować i na jaką skalę. Przy większych plantacjach lepszy będzie namiot oparty na metalowej konstrukcji. Zmniejsza on nieco jego mobilność, ale za to jest on bardziej wytrzymały i odporny na silne wiatry. Dla mniejszych, sezonowych upraw wybierzmy jednak tunel o lżejszej konstrukcji, który możemy zdemontować po zakończeniu zbiorów. Zwróćmy także uwagę na pokrycie konstrukcji. Folie perforowane dają możliwość lepszej cyrkulacji powietrza, natomiast folie gładkie lepiej utrzymują wilgotność oraz temperaturę, bardzo ważne czynniki dla rozwoju niektórych gatunków roślin.

Dla każdego amatora jedną z ważniejszych cech będzie jednak montaż. Otóż instalowanie tunelu foliowego bardzo przypomina rozkładanie namiotu kempingowego. Zazwyczaj dołączona jest instrukcja, dlatego też nie będziemy potrzebowali do tego wykwalifikowanego fachowca.


           

Komentarze

  1. Ostatnio zainteresowałem się nowoczesnymi meblami ogrodowymi i znalazłem świetną stronę: https://ogrodolandia.pl/. Oferta jest naprawdę szeroka, a jakość mebli wydaje się być na wysokim poziomie. Zastanawiam się nad zakupem zestawu z rattanu, który idealnie wpasuje się w mój ogród.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wentylacja tunelu foliowego

Wietrzenie boczne w tunelu wielowegetacyjnym Warzywa, owoce i kwiaty uprawiane pod osłonami wymagają dopasowanego do danego gatunku zacienienia i wentylacji. Latem, kiedy tunel foliowy pochłania bardzo dużo ciepła, oraz wiosną, gdy zwiększa się stopień wilgotności, właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa do uzyskania bogatych zbiorów. Tunele foliowe posiadają różne systemy wentylacyjne, warto więc w czasie zakupu zastanowić się nad rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin, które zamierzamy sadzić. Dzięki wentylacji ogrodnik może swobodnie wpływać na temperaturę wewnątrz konstrukcji, znacznie poprawiając wegetację roślin i chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami. Sposoby wentylacji tuneli ogrodniczych Dostępne na rynku tunele foliowe zapewniają różne rozwiązania , jeśli chodzi o wietrzenie. Najczęściej spotykane i powszechnie stosowane są: Drzwi – najprostszy sposób stosowany zwłaszcza podczas upraw w małych tunelach foliowych. Otwieranie w stosownym

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.

Ile kosztuje tunel foliowy?

Co wpływa na koszt tunelu foliowego ? Jakie najważniejsze kryteria wpływają na koszt tunelu foliowego ? Przymierzając się do zakupu właściwego tunelu i robiąc rozeznanie wśród wszelkich dostępnych wariantów, istotnym czynnikiem jest to, aby wykonanie struktury gwarantowało długi czas eksploatacji, konstrukcja cechowała się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, praca wewnątrz były komfortowe, a warzywa i rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wegetacji. Choć na rynku funkcjonuje wiele produktów, które przeznaczone są do upraw pod osłonami, zaledwie kilka firm oferuje namioty ogrodowe, które spełniają powyższe kryteria.  Cena tunelu foliowego Jest kilka wyznaczników, które określają cenę tuneli rolniczych i ogrodniczych. Koszt zleży w głównej mierze od: Wymiaru tunelu ogrodniczego – długość i szerokość. Im więcej elementów składa się na konstrukcję stelażu, tym większy koszt. Wraz ze wzrastającą liczbą słupków, łuków i łączników, równomiernie rośn