Przejdź do głównej zawartości

Uprawa pod osłonami czy uprawa plenerowa

Tym razem na blogu przybliżmy różnice upraw pod osłonami a plenerowymi. Chcielibyśmy aby różnice między nimi były w pełni zrozumiałe, w każdym z tych dwóch wariantów rozwija się odmienne technologie, stosuje się inne nasiona, przeprowadza rożne prace pielęgnacyjne. Otóż nie ma cudownej recepty na wyhodowanie warzyw i owoców, bywają jedynie skuteczne.

Uprawy pod osłonami a uprawy plenerowe bardzo się różnią, w obu przypadkach chodzi o pozyskanie dużego plonu i prowadzenie skutecznej oraz ekonomiczne produkcji roślinnej.
uprawa pod osłonami czy uprawa plenerowa


Nowoczesne i skuteczne uprawy pod osłonami

Intensywne uprawy pod osłonami – ta sekwencja słów oznacza, że na każdym etapie wegetacji rośliny tworzy się optymalne warunki do rozwoju. Chroni się ją przed czynnikami pogodowymi, tworzy odpowiedni mikroklimat, w którym panuje korzystna wilgotność i temperatura. Tunele foliowe to nie tylko wielonawowe konstrukcje o dużych rozmiarach, to również małe namioty ogrodnicze które idealnie wpasowują się w ogródek, działkę i są skuteczne w przydomowych warzywniakach. Krosagro przenosi technologiczne rozwiązania z profesjonalnych tuneli do cieplarni hobbystycznych. 

Jak zapanować nad pogodą ?

Uprawa pod osłoną umożliwia zapanowanie nad czynnikami wpływającymi na etapy rozwoju roślin, to właśnie wewnątrz tuneli jest szansa na stałą i całoroczną produkcje. Zresztą nie trzeba daleko szukać, coraz więcej osób stawia bloki foliowe przy domach. Takie osoby siew, wzrost, kwitnienie i owocowanie przeprowadzają o wiele szybciej od tych, którzy wybierają metodę hodowli pod gołym niebem. Niska temperatura, chłodny i wysuszający wiatr, nieodpowiednio rozgrzana gleba i przymrozki to czynniki, z którymi podczas upraw na otwartej przestrzeni ciągle trzeba się konfrontować. To one doprowadzają do uszkodzenia, wolniejszego dojrzewania i skarłowacenia warzyw i owoców.

Tunele foliowe to konstrukcje, których powłokę stanowi folia, szczelnie dzięki odpowiedniemu nałożeniu na stelaż oraz wkopaniu w ziemię. Folia przepuszcza 95% promieni słonecznych, nagrzewając przestrzeń w środku, pozwalając na zmagazynowanie temperatury wewnątrz obiektu. Nagrzewające się powietrze oraz ziemia zachowują dodatnią temperaturę. Wraz ze zbliżającą się nocą w uprawach plenerowych ziemia się ochładza, a rośliny narażone są na wyziębienia. Foliak na przestrzeni dnia i nocy zachowuje temperaturę, a jej zmiany są znacznie wolniejsze.

Deszcze, grad, wichury to zjawiska, które mogą zniszczyć lub osłabić warzywa i owoce, natomiast dzięki osłonom rośliny chronione są przed tymi czynnikami.

Czy uprawy pod osłoną są trudne ?

Czy uprawa warzyw i owoców jest trudna? To zależy. Na pewno jest to systematyczna praca, która przynosi wiele korzyści.

Hobbystyczne ogrodnictwo sprawia, że człowiek jest w ruchu, a to wspiera zdrowie. Cykliczna i systematyczna praca przynosi ukojenie nerwów, a po całym dniu powrót do ogródka w pewnym momencie nie męczy a cieszy. Przynosi również wiele dumy, gdyż rosnące obficie rośliny lądujące na talerzu domowników cieszą nie tylko podniebienie, ale i oczy. Pobudza kreatywność, dlatego że pielęgnacja ogródka to ciągłe usprawnianie i optymalizacja tego, co już się sprawdza.

Dla rolników jest to szansa na konkurowanie z dużymi gospodarstwami. Uprawa pod osłonami powoduje przyśpieszenie zbiorów, a przy zastosowaniu odpowiednich metod uprawy – zwiększenie plonu, a co się z tym wiąże – obrotów.

Oczywiście samo postawienie tunelu nie wyczaruje nagle obfitego plonu, do tego potrzebny jest uprawiający. W przypadku deszczu lub brzydkiej pogody każdemu zdarza się, że wolałby zostać wewnątrz ciepłego domu. Podczas upraw plenerowych jest się uzależnionym od „grymasów” natury, pod osłoną można pracować nawet przy obfitych opadach deszczu oraz „kapryśnej” pogodzie.

Jaki tunel foliowy wybrać ?

W szerokim asortymencie tuneli foliowych istnieje wiele wariantów, gabarytów, stosowanych materiałów i rozmaitych osłon. Stelaże konstrukcji cieplarni Krosagro są ocynkowane ogniowo, stosujemy wzmocnioną plandekę i zapewniamy dwa lata gwarancji na nasze produkty.

Marki tuneli foliowych ?

Chcielibyśmy jednak ostrzec nowych nabywców tuneli foliowych przed słabej jakości produktami. Już wielokrotnie Klientami Krosagro zostawały osoby, które raz zainwestowały pieniądze w ogrodnicze buble. Rurki pcv nie nadają się do tuneli foliowych, mimo że znajdzie się wielu zwolenników takich konstrukcji. Wypaczają się pod wpływem intensywnego wiatru, zgrzewają ze sobą, a co jakiś czas trzeba wymieniać elementy. W ofercie są też namioty ogrodnicze z zieloną folią, jednak bez transparentnej powłoki przepuszczają co najwyżej 40% promieni słonecznych. Powłoka nagrzewa się, jednak ciepło zamiast ogrzewać powietrze w środku, podnosi temperaturę osłony.

Innym rodzajem „tanich namiotów foliowych” są produkowane masowo w chinach konstrukcje. Zielona powłoka o grubej gramaturze, nie przepuszczająca prawie światła, stelaż oparty na kruchych rurkach i wywietrzniki, przez które dostają się szkodniki.

Jeśli już możemy doradzić wybór tunelu, to zalecamy nie szukać tanich zamienników, które po dwóch sezonach będą nadawać się do wyrzucenia, ale konstrukcji, które przetrwają wiele lat. Tuneli o ocynkowanych elementach, modułowej konstrukcji, łatwych w montażu i demontażu, a co najważniejsze – solidnych. Właśnie takich jak w ofercie marki Krosagro.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wentylacja tunelu foliowego

Wietrzenie boczne w tunelu wielowegetacyjnym Warzywa, owoce i kwiaty uprawiane pod osłonami wymagają dopasowanego do danego gatunku zacienienia i wentylacji. Latem, kiedy tunel foliowy pochłania bardzo dużo ciepła, oraz wiosną, gdy zwiększa się stopień wilgotności, właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa do uzyskania bogatych zbiorów. Tunele foliowe posiadają różne systemy wentylacyjne, warto więc w czasie zakupu zastanowić się nad rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin, które zamierzamy sadzić. Dzięki wentylacji ogrodnik może swobodnie wpływać na temperaturę wewnątrz konstrukcji, znacznie poprawiając wegetację roślin i chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami. Sposoby wentylacji tuneli ogrodniczych Dostępne na rynku tunele foliowe zapewniają różne rozwiązania , jeśli chodzi o wietrzenie. Najczęściej spotykane i powszechnie stosowane są: Drzwi – najprostszy sposób stosowany zwłaszcza podczas upraw w małych tunelach foliowych. Otwieranie w stosownym

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.

Ile kosztuje tunel foliowy?

Co wpływa na koszt tunelu foliowego ? Jakie najważniejsze kryteria wpływają na koszt tunelu foliowego ? Przymierzając się do zakupu właściwego tunelu i robiąc rozeznanie wśród wszelkich dostępnych wariantów, istotnym czynnikiem jest to, aby wykonanie struktury gwarantowało długi czas eksploatacji, konstrukcja cechowała się wysoką odpornością na czynniki pogodowe, praca wewnątrz były komfortowe, a warzywa i rośliny miały zapewnione optymalne warunki do wegetacji. Choć na rynku funkcjonuje wiele produktów, które przeznaczone są do upraw pod osłonami, zaledwie kilka firm oferuje namioty ogrodowe, które spełniają powyższe kryteria.  Cena tunelu foliowego Jest kilka wyznaczników, które określają cenę tuneli rolniczych i ogrodniczych. Koszt zleży w głównej mierze od: Wymiaru tunelu ogrodniczego – długość i szerokość. Im więcej elementów składa się na konstrukcję stelażu, tym większy koszt. Wraz ze wzrastającą liczbą słupków, łuków i łączników, równomiernie rośn