Przejdź do głównej zawartości

Uprawa krok po kroku w tunelu foliowym




            Dlaczego warto wybrać tunel foliowy? Niektóre gatunki nie są przystosowane do uprawy w zmiennym klimacie jaki panuje w naszym kraju. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie do hodowli tunelu foliowego, który chroni rośliny przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, przemrożenie, zbyt mocne nasłonecznienie, gradobicie, a także wydziobywaniem nasion przez ptaki. Dzięki niemu możemy również utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz kontrolować nawodnienie.

Przy bardziej wymagających roślinach możemy też zastosować sztuczne naświetlenie, które przyspieszy wzrost roślin. Stworzenie dogodnych warunków dla wegetacji, zwiększa częstotliwość zbiorów i daje obfitsze plony. Taki rodzaj uprawy umożliwia również rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego jeszcze w okresie zimowym. Przygotowując się do uprawy, należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, równe, najlepiej z jak najmniejszą ilością chwastów, aby zmniejszyć częstotliwość zabiegów odchwaszczania w późniejszym okresie. Możemy też zastosować pod uprawę agrotkaninę, wyściełając nią podłoże.

Dlaczego warto uprawiać w tunelu foliowym ?

Walorem hodowli w tunelu jest możliwość sadzenia różnych gatunków roślin, które wzajemnie na siebie oddziałują. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie rośliny dobrze zachowują się w sąsiedztwie innych, dlatego podczas planowania musimy pamiętać o ich zależnościach.

Kolejną ważną zaletą namiotu ogrodniczego jest jego mobilność. Jeśli nie chcemy na stałe montować szklarni albo aranżować zbyt dużo miejsca na ogródek plenerowy, takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Po zakończeniu sezonu tunel możemy zdemontować lub przenieść w inne miejsce.

Długoterminowe uprawianie roślin w jednym miejscu oraz przyspieszona wegetacja może spowodować wyjałowienie gleby, narażenie jej na zasiedlenie się wirusów i grzybów, a co za tym idzie doprowadzić do poważnych chorób roślin, a nawet ich obumarcia. Aby zapobiec takim sytuacjom powinniśmy zastosować odpowiednie nawożenie oraz wapnowanie gleby. Zabiegi te znacznie poprawią jej jakość.

Jaki tunel foliowy wybrać ?


Przy wyborze tunelu foliowego warto też zastanowić się do jakiego rodzaju upraw będziemy go stosować i na jaką skalę. Przy większych plantacjach lepszy będzie namiot oparty na metalowej konstrukcji. Zmniejsza on nieco jego mobilność, ale za to jest on bardziej wytrzymały i odporny na silne wiatry. Dla mniejszych, sezonowych upraw wybierzmy jednak tunel o lżejszej konstrukcji, który możemy zdemontować po zakończeniu zbiorów. Zwróćmy także uwagę na pokrycie konstrukcji. Folie perforowane dają możliwość lepszej cyrkulacji powietrza, natomiast folie gładkie lepiej utrzymują wilgotność oraz temperaturę, bardzo ważne czynniki dla rozwoju niektórych gatunków roślin.

Dla każdego amatora jedną z ważniejszych cech będzie jednak montaż. Otóż instalowanie tunelu foliowego bardzo przypomina rozkładanie namiotu kempingowego. Zazwyczaj dołączona jest instrukcja, dlatego też nie będziemy potrzebowali do tego wykwalifikowanego fachowca.


           

Komentarze

  1. Ostatnio zainteresowałem się nowoczesnymi meblami ogrodowymi i znalazłem świetną stronę: https://ogrodolandia.pl/. Oferta jest naprawdę szeroka, a jakość mebli wydaje się być na wysokim poziomie. Zastanawiam się nad zakupem zestawu z rattanu, który idealnie wpasuje się w mój ogród.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Tunel foliowy w listopadzie

Listopad to spokojny miesiąc w uprawach pod osłonami. Oczywiście o ile wcześniej przygotowaliśmy tunel foliowy do zimy. Jeśli jednak w dalszym ciągu uprawy nie zostały przygotowane na nadchodzące mrozy, jest to ostatnia szansa. W przeciwnym razie jedna zimna noc może poważnie uszkodzić rośliny. O tym, jak zmniejszyć utratę ciepła w namiotach ogrodniczych, pisaliśmy w artykule “Tunel foliowy zimą”. Wszelkie cenne informacje zawarte są również w poniższym filmie. Listopadowa aura już nie sprzyja uprawom, a na plantacjach polowych doszło już do zakończenia sezonu. Farmerzy, którzy wybrali namioty ogrodnicze, mają jeszcze trochę czasu na prowadzenie upraw, o ile pogoda będzie w dalszym ciągu sprzyjająca. Warto pamiętać, że istnieje całkiem spora grupa roślin, które można uprawiać nawet przy niskich temperaturach. Warto więc zarezerwować dla nich stanowisko i zbierać je w trakcie zimy. Jarmuż, roszponka, endywia to przykłady roślin, które mogą rosnąć przez cały rok, natomi...

Hodowla pigwy w tunelu foliowym

Pigwa przez lata była nieco zapomnianą roślina. Dopiero obecnie wraz z modą na zdrowe odżywianie wzrasta jej popularność. Dzięki swoim właściwościom została zaliczona do polskich produktów superfood. Pigwa, zwana też cydonią, należy do rodziny różowatych. Osiąga zazwyczaj wysokość 3 m, jednak jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, dorasta nawet do 8 m. Jej głównym atutem są duże, żółte owoce. Nie bez przyczyny pigwa została nazwana „polską cytryną”. Stężenie witaminy C w pigwie jest dużo wyższe niż w innych roślinach, poza tym zawiera wiele składników odżywczych. Pigwa powinna stać się nieodłącznym elementem diety, ponieważ wspomaga układ odpornościowy w walce z grypą i przeziębieniem. Pigwa jest rośliną wrażliwą na wyziębienie i podmuchy wiatru. Ważne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków do rozwoju. W okresie dojrzewania, w październiku, często występuję przymrozki, dlatego też z pomocny w takiej sytuacji może stać się tunel foliowy. Dzięki niemu pigwa uodporni ...

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.