Przejdź do głównej zawartości

Uprawa lawendy w tunelu foliowym

Uprawa lawendy


Lawenda jest rośliną o szerokim zastosowaniu. Przez swój kuszący zapach wykorzystywana jest w aromaterapii, z kwiatów i liści tworzy się saszetki zapachowe i olejki eteryczne, zaś w kulinarnym świecie, stosowana jest również jako przyprawa a także ozdoba do wykończenia wielu dań. Służy do aromatyzowania słodyczy, soków, lodów oraz dań mięsnych. W niektórych krajach jej hodowla prowadzona jest na skalę komercyjną, gdzie rośliny rozciągają się na ogromnych obszarach, ciesząc przy tym oczy turystów niecodziennymi widokami. 


 

Lawenda to roślina dnia długiego, która do wzrastania potrzebuje dużą ilość światła. Mimo dość wysokich wymagań jest w stanie zakwitnąć o każdej porze roku, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki. Możemy zwiększyć rozkwit byliny, schładzając ją przez 10 tygodni w temperaturze do 5ºC w tunelu foliowym sezonowym. Roślina zakwita po około 8 tygodniach, przy czym naświetlenie powinno trwać 14 godzin w ciągu doby, a temperatura winna być utrzymywana na niezmiennym poziomie 20ºC. Można zastosować sztuczne naświetlanie w postaci zwykłych żarówek bądź żarówek żarowych, istotne jest także uregulowanie dnia i nocy, aby przez cały okres wegetacji przebiegał w tym samym czasie i o takiej samej długości.

Jak przygotować i pielęgnować uprawę?



Przygotowując ziemię pod uprawę pamiętajmy, że powinna mieć ona luźną strukturę, być wydrenowana drobnymi kamieniami, przepuszczalna oraz zawierać dużą ilość wapnia w podłożu. Lawenda jest rośliną w znacznym stopniu odporną na przesuszanie, jednak jej obfite nawadnianie może doprowadzić do zatrzymania procesów wegetacyjnych, a w ostateczności do jej obumarcia. Ważne dla optymalnego rozwoju jest też odpowiednie nawożenie. Pomimo niskich wymagań pokarmowych, lawenda do bujnego kwitnienia potrzebuje potasu i fosforu, dlatego raz w tygodniu podlewa się ją roztworem nawozowym. 
 

Jeżeli zdecydujemy się na rozmnożenie lawendy mamy do wyboru trzy możliwości. Siew z nasion, których kupno jest najłatwiejszym sposobem. Możemy także pozyskać je z własnych upraw, zbierając suche i dojrzałe nasiona. Uprawa z sadzonek jest nieco bardziej wymagająca. Materiał pobierany jest z młodych pędów oraz silnych roślin, nie wykazujących zmian chorobowych. Po usunięciu nadmiaru liści lawendę zanurzamy w ukorzeniaczu, a gotową sadzonkę podlewamy i okrywamy agrotkaniną. Ostatnim sposobem rozmnażania rośliny są odkłady z lawendy. Polega on na wygięciu łodygi i przytwierdzeniu jej do gruntu za pomocą sznurka. W następnym sezonie, kiedy już rozwiną się nowe korzenie odcina się część mateczną. Każdy z tych sposobów jest równie skuteczny, zastanówmy się tylko nad tym, który będzie najlepszy dla naszej uprawy.


Warto również pamiętać o przycinaniu lawendy, gdyż zabieg ten pobudza ją do krzewienia. Przeprowadzamy go dwukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego (pierwszy raz na wiosnę, usuwamy wtedy uszkodzone pędy i przygotowujemy roślinę pod uprawę, zaś kolejny raz w czasie rozpoczęcia zbiorów). Dla ułatwienia pielęgnacji możemy utworzyć ścieżki między rabatami.

Komentarze

  1. Jeśli poszukujecie relaksu na świeżym powietrzu, polecam huśtawki z oferty na https://ogrodolandia.pl/hustawki-ogrodowe. Ich wygoda i różnorodność stylów zrobią wrażenie na każdym, kto ceni sobie spokój i komfort w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Tunel foliowy w listopadzie

Listopad to spokojny miesiąc w uprawach pod osłonami. Oczywiście o ile wcześniej przygotowaliśmy tunel foliowy do zimy. Jeśli jednak w dalszym ciągu uprawy nie zostały przygotowane na nadchodzące mrozy, jest to ostatnia szansa. W przeciwnym razie jedna zimna noc może poważnie uszkodzić rośliny. O tym, jak zmniejszyć utratę ciepła w namiotach ogrodniczych, pisaliśmy w artykule “Tunel foliowy zimą”. Wszelkie cenne informacje zawarte są również w poniższym filmie. Listopadowa aura już nie sprzyja uprawom, a na plantacjach polowych doszło już do zakończenia sezonu. Farmerzy, którzy wybrali namioty ogrodnicze, mają jeszcze trochę czasu na prowadzenie upraw, o ile pogoda będzie w dalszym ciągu sprzyjająca. Warto pamiętać, że istnieje całkiem spora grupa roślin, które można uprawiać nawet przy niskich temperaturach. Warto więc zarezerwować dla nich stanowisko i zbierać je w trakcie zimy. Jarmuż, roszponka, endywia to przykłady roślin, które mogą rosnąć przez cały rok, natomi...

Hodowla pigwy w tunelu foliowym

Pigwa przez lata była nieco zapomnianą roślina. Dopiero obecnie wraz z modą na zdrowe odżywianie wzrasta jej popularność. Dzięki swoim właściwościom została zaliczona do polskich produktów superfood. Pigwa, zwana też cydonią, należy do rodziny różowatych. Osiąga zazwyczaj wysokość 3 m, jednak jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, dorasta nawet do 8 m. Jej głównym atutem są duże, żółte owoce. Nie bez przyczyny pigwa została nazwana „polską cytryną”. Stężenie witaminy C w pigwie jest dużo wyższe niż w innych roślinach, poza tym zawiera wiele składników odżywczych. Pigwa powinna stać się nieodłącznym elementem diety, ponieważ wspomaga układ odpornościowy w walce z grypą i przeziębieniem. Pigwa jest rośliną wrażliwą na wyziębienie i podmuchy wiatru. Ważne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków do rozwoju. W okresie dojrzewania, w październiku, często występuję przymrozki, dlatego też z pomocny w takiej sytuacji może stać się tunel foliowy. Dzięki niemu pigwa uodporni ...

Sezonowy tunel foliowy

Komercyjny tunel foliowy # Tunel   # foliowy   # sezonowy  to konstrukcja używana do okrycia  # upraw   polowych, w których istotna jest zarówno  # osłona  przed deszczem, jaki i przepływ powietrza między roślinami. Te lekkie i proste w montażu  # konstrukcje  są stosowane przy plantacjach truskawek, malin, borówek, winogron, kwiatów i wielu innych roślin. Przedstawiamy nowy produkt  Krosagro , konstrukcję, która przeznaczona jest do profesjonalnych upraw  # PodOsłoną , dla sadowników i rolników stawiających na nowoczesne tunele foliowe.